• 1397/11/07

  طرح جامع مالیاتی امکانی جدید در عرصه اقتصادی

  افزایش اعتماد و اطمینان مودیان مالیاتی برای ارتقای میزان مشارکت آنان در پرداخت مالیات و همچنین، ترویج فرهنگ مالیات برای اقناع افکار عمومی و تکریم مودیان، اهداف مهمی بود که سرلوحه اقدامات مسئولین و کارکنان نظام مالیاتی قرار گرفت. مسلما بهره گیری از سامانه های به روز و توانمند اطلاعاتی برای شناسایی مودیان و میزان درآمدهای ایشان برای دریافت عادلانه مالیات و به تبع آن افزایش رضایتمندی مردم حرف اول را می زند.

 • 1397/11/06

  طرح جامع مالیاتی تصویرگر تحقق اهداف نظام اقتصادی کشور

  اصلاح مالیاتی فرایندی است که از طریق آن سیاست ها و روش های مدیریت مالیاتی با هدف افزایش درآمدهای دولت، ثبات اقتصادی و تخصیص منابع و بهبود کارایی دستگاه مالیاتی تغییر می یابد. بر این اساس، رویکردهای اصلاح مالیاتی به منظور حفظ رقابت پذیری اقتصاد، گسترش مالیات بر ارزش افزوده به منظور کاهش بار مالیاتی بخش تولید، توجه به عدالت، پایه های مالیاتی گسترده، جلوگیری از فرار مالیاتی و همچنین کاهش هزینه های اداری و تمکین مالیاتی معطوف است. 

 • 1397/03/29

  مزایا و تسهیلات مالیاتی صاحبان مشاغل در قانون مالیاتها

  قوانین و مقرراتی که در کشورها وضع و به مورد اجرا گذارده شده از بخش های مختلفی تشکیل می شود تا به واسطه آن کلیه آحاد جامعه تحت پوشش قرار گیرند. به دیگر سخن در هر جامعه افراد از لحاظ شرایط اقتصادی، فرهنگی،آموزشی، مذهبی و ... در یک سطح نبوده و اجرای قانون بدون توجه به وضعیت آنان، بالطبع آثار و تبعات ناگواری را به همراه خواهد داشت که از آن جمله می توان به عدم استقرار عدالت اجتماعی اشاره نمود. در این مورد، قانون مالیاتها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای آن که بتواند به بسط و توسعه عدل و برابری در جامعه کمک نماید، لازم است قانونگذار در قوانین مصوب خود به ناهمگونی ها و نابرابری های موجود توجه خاصی مبذول نماید.
  نظر به اینکه اخذ مالیات علاوه بر آنکه دولت ها را در تأمین هزینه های جاری یاری می نماید می تواند درصورت لزوم از طریق مشوق های مالیاتی، به هدایت سرمایه در بخش های مورد نظر نیز مساعدت نماید. 
  گرچه فصل اول از باب چهارم قانون مالیاتهای مستقیم به تسهیلات و معافیتهای مالیاتی اختصاص داده شده است. اما با توجه به موضوع مورد بحث در ادامه تلاش می شود به اختصار امتیازات و معافیتهای صاحبان مشاغل مورد مطالعه و کنکاش قرار گیرد.

 • 1397/03/28

  مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی اعلام کرد: ارائه اظهارنامه مالیاتی شرط برخورداری از معافیت و نرخ صفر مالیاتی

  مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی با بیان اینکه 31 خرداد آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل است، تاکیدکرد: شرط برخورداری از معافیت و نرخ صفر مالیاتی، ارائه اظهارنامه مالیاتی است.
  به گزارش رسانه مالیاتی ایران، غلامرضا قبله ای با بیان اینکه قانون گذار در قانون مالیات‌های مستقیم به منظور توسعه کسب و کار، حمایت از تولیدکنندگان داخلی و حمایت از برخی مشاغل فرهنگی-هنری تسهیلات و مشوق‌هایی در نظر گرفته است، گفت: ارائه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، شرط برخورداری از این تسهیلات است.
  وی افزود: مودیان مالیاتی اشخاص حقیقی که در سال 1396 دارای درآمد و فعالیت در زمینه فعالیت‌ها و مشاغل ذکر شده در قانون مالیات‌های مستقیم می‌باشند، برای بهره مندی از هرگونه معافیت، مشوق و یا نرخ صفر مالیاتی لازم است حداکثر تا پایان خرداد سال جاری با توجه به گروه‌های شغلی اول، دوم و سوم نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی اقدام کنند.

 • 1397/03/27

  اعلام حدنصاب معاملات کوچک سال 1397

  طبق مصوبه شماره 18039/ت55344 ه مورخ 22/02/1397، نصاب معاملات کوچک تا سقف مبلغ دویست و پنجاه میلیون(250000000) ریال می باشد که ماخذ مذکور می تواند در هنگام انجام تکالیف مقرر در آیین نامه اجرایی تبصره3 ماده 169 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب 31/04/1394 به شماره 46378/3949/200 مورخ 18/03/1395 مد نظر قرار گیرد.

 • 1397/03/24

  بازدید جمعی از مدیران کل و کارشناسان مرکز آمار ایران از دستاوردهای طرح جامع مالیاتی

  جمعی از مدیران کل و کارشناسان مرکز آمار ایران از نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی و سامانه‏ های اطلاعاتی این طرح بازدید کردند.
  به گزارش رسانه مالیاتی ایران، بازدیدکنندگان روز دوشنبه 21 خردادماه، با حضور در نمایشگاه دستاوردهای طرح جامع مالیاتی در جریان امور و نحوه عملکرد سامانه های الکترونیک سازمان امورمالیاتی کشور و بخش های مختلف قرار گرفتند.
  در جریان این بازدید که با حضور مدیران کل دفتر حسابهای اقتصادی و دفتر شاخصهای قیمت و فناوری اطلاعات مرکز آمار ایران و کارشناسان این حوزه برگزار شد، اهمیت طرح جامع مالیاتی، میزان پیشرفت و پیاده سازی طرح و نحوه گردآوری و پردازش اطلاعات موردنیاز سامانه های اطلاعات مالیاتی مورد بررسی قرار گرفت.

 • 1397/03/23

  مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان: شفافیت اقتصادی اولویت مهم نظام مالیاتی است

  مدیرکل امور مالیاتی هرمزگان گفت: شفافیت کلیه مبادلات اقتصادی از اولویت های مهم نظام مالیاتی است و بی شک هر جایی که شفافیت اقتصادی باشد،فرارهای مالیاتی از بین می رود.
  به گزارش رسانه مالیاتی ایران، شاکررضا مریدی، مدیر کل امور مالیاتی هرمزگان اظهار داشت: تخصیص 100درصدی اعتبارات به استان‌ها منوط به تحقق درآمدهای استانی است که در هرمزگان در سال گذشته بیش از 100درصد درآمدها محقق شد و بالطبع با همین تناسب هم اعتبارات تخصیص یافت . 
  مریدی افزود: یکی از پیامدهای قاچاق رکود واحدهای تولیدی در داخل کشور می‌باشد که اگر فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از کالای ایرانی محقق شود، در واقع اثر مستقیمی بر رونق کسب و کار، اشتغال و تولید می گذارد و در نهایت درآمدهای مالیاتی نیز افزایش خواهد یافت که می‌طلبد مصرف کالای ایرانی را نهادینه نماییم و سرلوحه قرار دهیم . 

 • 1397/03/22

  مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی : مهمترین اولویت امور مالیاتی حمایت از تولید کالای ایرانی است

  مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی گفت: اداره کل امور مالیاتی استان تمام تلاش خود را در راستای حمایت از واحدهای تولیدی بکار خواهد بست.
  به گزارش رسانه مالیاتی ایران، غلامرضا شریفی، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی در اولین جلسه شورای معاونین و روسای ادارات مالیاتی اداره کل در سال جدید، ضمن اشاره به نامگذاری امسال به نام "حمایت از کالای ایرانی" از سوی مقام معظم رهبری، مبنای تحقق این شعار را حمایت همه جانبه از تولیدات داخلی دانست و گفت: این امر نیازمند تغییر نگرش نسبت به مصرف کالای ایرانی است و برای این کار باید از خود و خانواده مان شروع کنیم و در محل کار نیز همچون روال سابق از تولیدات با کیفیت داخلی استفاده کنیم.

 • 1397/03/21

  معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی توصیه کرد: صاحبان مشاغل از تسهیلات قانونی مالیات مقطوع استفاده کنند

  معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور، به مودیان مالیاتی توصیه کرد در فرصت باقیمانده تا پایان خردادماه سالجاری از تسهیلات قانونی دستورالعمل ابلاغی سازمان امور مالیاتی به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور بابت مالیات عملکرد سال 1396 استفاده کنند.
  به گزارش رسانه مالیاتی ایران، نادر جنتی با اشاره به دستورالعمل مالیات مقطوع عملکرد سال 1396 برخی از صاحبان مشاغل در اجرای تبصره ماده 100 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم عنوان داشت: به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال 1396 برخی از صاحبان مشاغل که درگروه سوم ماده 2 آیین نامه اجرایی موضوع ماده 95 قانون فوق قرار می گیرند، میزان مالیات عملکرد سال 1396 آنان با افزایش پنج درصد نسبت به مالیات قطعی عملکرد سال 95 به صورت مقطوع تعیین گردیده است. 

 • 1397/03/20

  صندوق های مکانیزه فروش، تجلی نظم و شفافیت مالی

  در دهه های اخیر شیوه های خرید وفروش مانند بسیاری از عرصه های اقتصادی به سمت استفاده از تکنولوژهای جدید اطلاعاتی وارتباطی رفته است و دریافت،نگهداری ،پردازش وانتقال اطلاعات فروش با سهولت وسرعت بیشتری انجام می شود. تا پیش از دهه 90 میلادی صندوق های فروش قابلیت های سخت افزاری ونرم افزاری محدودی داشتند.اما پس از ورود شرکت های بزرگ رایانه ای به این عرصه،قابلیت ها وامکانات سخت افزاری ،نرم افزاری وارتباطی این صندوق ها افزایش یافت.در سال 1992 اولین نرم افزار فروش با اسم خرده فروشی آی تی که روی سیستم عامل ویندوز کار می کرد عرضه شد.پس از آن انواع گوناگونی از نرم افزارهای صندوق فروش با کارکردها وقابلیت های مختلف بکارگرفته شد.سهولت استفاده، سرعت بالا،هزینه کم، ذخیره سازی داده ها ،شبکه سازی وصفحه نمایش کاربرپسند، از مهمترین دلایل اقبال این صندوق ها بود. صندوق شامل امکانات سخت افزاری مانند: ترازو،اسکنر،ثبت پول نقد ،بارکد خوان وپایانه های انتقال پول یا کارت اعتباری متصل است. محاسبه خودکارقیمت کالا وخدمات مختلف، دسته بندی کالاهای پر فروش وشناخت ترجیحات مشتریان، امکان جستجودرگزارش های فروش، ،معرفی کاربرهای متعدد برای استفاده و امکان گزارشگیری متفاوت از فروش ، از امکانات نرم افزاری صندوق های فروش است.

 • 1397/03/20

  نقش نهادهای بازرسی در پیگیری و برخورد با فاکتورهای صوری

  از جمله مولفه های بسیار مهم و اساسی در موارد اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، بحث جرایم مالیاتی در مجموعه قوانین جدید می باشد. بر این اساس جرایم مالیاتی طبق ماده 274 در 7 بند تعیین شده است که بر مبنای آن مرتکب یا مرتکبان، برحسب مورد به مجازات های درجه شش محکوم می‌‌شوند.
  اتخاذ چنین رویکردی در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم سبب می گردد تا متخلفان با نوعی از بازدارندگی جدی در زمینه تخلفاتی همچون ارائه اسناد و فاکتورهای صوری روبرو شوند. چراکه در قانون جدید مجازات هایی موثرتر و جدی تر در مواجهه با متخلفان اتخاذ گردیده است. 
  در راستای موارد اصلاح شده در خصوص جرایم مالیاتی در قانون مالیات های مستقیم، موارد جرایم مالیاتی شامل تنظیم دفاتر، اسناد و مدارک خلاف واقع و استناد به آن و اختفای فعالیت اقتصادی و کتمان درآمد حاصل از آن می باشد. همچنین ممانعت از دسترسی مأموران مالیاتی به اطلاعات مالیاتی و اقتصادی خود یا اشخاص ثالث و عدم انجام تکالیف قانونی مربوط به قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده و تنظیم معاملات و قراردادهای خود به نام دیگران نیز از دیگر موارد اصلاحی در خصوص جرایم مالیاتی در قانون مالیات های مستقیم می باشد. 

 • 1397/03/19

  آثار سوء فاکتورهای صوری در اقتصاد

  فاکتور فروشی وکدفروشی که با هدف کتمان درآمد واقعی فعالان اقتصادی و ارایه اطلاعات و اسناد و مدارک خلاف واقع به منظور فرار مالیاتی صورت می‏‏گیرد، از مصادیق عمده پول‌شویی و اخلال در نظام اقتصادی کشور بشمار می‌روند. وقتی خریدار، کالایی را دریافت می‌کند و نمی‌خواهد مالیات بر ارزش‌افزوده آن را بپردازد، با استفاده از روش‌ها و ترفندهای غیرقانونی و غیراخلاقی مانند استفاده از کدهای اقتصادی مربوط به دیگر شرکت‌ها در معاملات، فاکتور فروشی یا ارائه فاکتورهای جعلی و تقلبی، رقم خریدوفروش را به‌صورت غیرواقعی اعلام می‌کند. بر این اساس، متأسفانه برخی موسسات حسابداری و شرکت‌های متخلف نیز اقدام به کد فروشی و صدور برگه فروش صوری می‏ کند. 

 • 1397/03/16

  نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی معرفی شدند

  به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران، رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران، طی احکامی  “سید محمد هاشمی “ و” امیر میراضی “ را  به مدت یکسال به عنوان نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران در هیات حل اختلاف مالیاتی ادارات کل امور مالیاتی شهر و استان تهران منصوب کرد.
  حکم انتصاب نمایندگان سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در هیات های حل اختلاف مالیاتی شهر و استان تهران در راستای اجرای بند 3 ماده 244 قانون مالیات های مستقیم مصوب اسفندماه 1366 و اصلاحیه های بعدی آن و در پی درخواست سازمان برای معرفی این افراد صورت گرفته است. 

  نمایند گان سازمان  نظام صنفی رایانه ای استان تهران به عنوان عضو اصلی در هیات‌های حل اختلاف مالیاتی تهران حضور دارند تا در جلسات رسیدگی به اعتراض‌های مالیاتی اعضای سازمان شرکت کنند.

 • 1397/03/13

  نتایج زیانبار فرار مالیاتی در اقتصاد کشور

  مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمدهای جامعه به دولت و یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی است که نصیب دولت می‌گردد به عبارت دیگر دولت ها جهت رشد و شکوفایی و همچنین ارائه خدمات عمومی و اجتماعی نیاز به منبعی جهت تامین برخی از این هزینه ها دارند که جهت دستیابی به این موضوع دولت هر یک از افراد جامعه را با توجه به توانشان ملزم به پرداخت قسمتی از درآمد و دارایی خود نموده است. 

 • 1397/03/12

  آثار فاکتورهای صوری در اقتصاد

  یکی از مشکلات کنونی نظام اقتصادی و مالیاتی کشور در کسب اطلاعات اقتصادی، پدیده‌ای به نام برگ خریدهای صوری و کد فروشی است. کد فروشی یکی از شیوه‌های رایج فرار از مالیات است که افراد برای پنهان نگه‌داشتن فعالیت‌های اقتصادی خود اقدام به ثبت شرکت‌های صوری یا به‌اصطلاح کاغذی و استفاده از شماره اقتصادی و برگ خریدهای جعلی می‏ کنند.
  استفاده از برگ خریدهای صوری باعث می‌شود اطلاعات فعالان اقتصادی به شکلی مخدوش و نادرست ارائه شود و ارزیابی دقیق سود و زیان آن‌ها امکان‌پذیر نباشد. عدم رصد دقیق فعالیت‌های اقتصادی و جمع‌آوری اطلاعات مخدوش و نادرست ازیک‌طرف موجب وصول نشدن درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی‌شده و درنهایت ناتوانی دولت در تأمین هزینه‌های عمومی خود خواهد شد و از طرف دیگر، توان اتخاذ تصمیمات و سیاست‌های اقتصادی اثربخش مبتنی بر اطلاعات اقتصادی دقیق را از سیاست‌گذاران خواهد گرفت و همچنین سبب از بین رفتن توان رقابت‌پذیری فعالان اقتصادی شود که به تکالیف قانونی عمل می‌کنند.

 • 1397/03/10

  رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور خبر داد: توافق مالیاتی با اصناف بابت عملکرد سال 96

  رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، از توافق مالیاتی با اصناف درخصوص عملکرد سال 1396 برخی از صاحبان مشاغل خبر داد.
  به گزارش رسانه مالیاتی ایران، سید کامل تقوی نژاد با اشاره به اختیار حاصل از تبصره ماده 100 اصلاحی مصوب 31 تیرماه 1394 قانون مالیات های مستقیم و به منظور تکریم مودیان و تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال 1396 برخی از صاحبان مشاغل که درگروه سوم ماده 2 آیین نامه اجرایی موضوع ماده 95 قانون فوق قرار می گیرند، عنوان داشت: میزان مالیات عملکرد سال 1396 صاحبان مشاغل فوق با افزایش پنج درصد نسبت به مالیات قطعی عملکرد سال 95 به صورت مقطوع تعیین می شود.
  وی ادامه داد: دستورالعمل توافق مالیاتی امسال شامل کلیه صاحبان مشاغل گروه سوم موضوع ماده 2 آیین نامه اجرایی موضوع ماده 95 قانون مالیات های مستقیم می باشد که مجموع فروش کالا و خدمات آنها در سال 1396 حداکثر 10 برابر معافیت موضوع ماده 84 قانون فوق به میزان مبلغ 240 میلیون تومان باشد. 

 • 1397/03/09

  اهمیت و نقش صندوق فروش در افزایش شفافیت اقتصادی

  پر بیراه نگفته ایم اگر ادعا کنیم «شفافیت اقتصادی» زیربنای همه آرمان ها و اصلاحات اقتصادی است. بدون شفافیت اقتصادی، نه می توان سیاست های درستی برای دستیابی به رشد اقتصادی مطلوب تدوین کرد و نه می توان سیاست های تدوین شده را به درستی اجرا کرد. به همین دلیل است که در سراسر جهان، شفافیت اقتصادی هم هدف سیاستگذاران و دولتمردان است و هم مطالبه مردم و فعالان اقتصادی. مردم و فعالان اقتصادی که در پی اجرای عدالت و برابری هستند شفافیت اقتصادی را از جمله ضروری ترین ابزارها برای تحقق این آرمان می بینند.
  شفافیت اقتصادی در حوزه مالیات دهی و مالیات ستانی نیز مورد توجه ویژه است. مقامات و کارگزاران نظام های مالیاتی، شفافیت اقتصادی را زمینه ای مناسب برای جمع آوری مالیات های مورد نیاز برای تامین مخارج عمومی جامعه می دانند و مودیان و مالیات دهندگان نیز آن را بستری مناسب برای تحقق عدالت مالیاتی می بینند. از این منظر، شفافیت اقتصادی را می توان از جمله مهمترین ملزومات و پیش شرط ها برای ایجاد یک نظام مالیاتی کارآمد و عدالت محور دانست. 

 • 1397/03/08

  مدیرکل امورمالیاتی زنجان خبر داد: فلکه و بوستان مالیات در ماهنشان احداث می شود

  مدیر کل امور مالیاتی زنجان از احداث فلکه و بوستان مالیات در شهرستان ماهنشان خبر داد.
  به گزارش رسانه مالیاتی ایران، رضوی، مدیر کل امور مالیاتی زنجان در دیدار با شهردار شهرستان ماهنشان گفت: نام گذاری خیابان ها به نام مالیات در آشنایی بیش از پیش مردم با اهمیت پرداخت مالیات نقش بسزایی دارد و در تحقق فرهنگ سازی مالیاتی موثر است. 

 • 1397/03/07

  مالیات و حقوق شهروندی

  درهر سرزمین و جامعه ای مردم و دولت دو طرف نظام مالیاتی هستند. برای اینکه نظام مالیاتی با حداکثر کارآمدی و اثربخشی همراه شود باید هر دو طرف از یکدیگر شناخت جامعی داشته باشند و به طور مستقیم و غیر مستقیم بتوانند رفتار یکدیگر را ارزیابی و اعتمادسازی کنند. بنابراین باید مردم درباره نحوه دریافت مالیات عادلانه و متوازن بودن آن و همچنین عدالت در هزینه کردن آن، اطلاعات و شناخت شفافی داشته باشند. در این زمینه دولت هم بایستی اطلاع رسانی کند و صورت حساب و هزینه خود را در اختیار شهروندان قرار دهد و هم بایستی به مردم اعلام شود که چرا باید مالیات بپردازند و این مالیاتی که گرفته می شود به چه مصارفی می رسد.

 • 1397/03/06

  فاکتورهای صوری و راه های مبارزه با آن

  فاکتورفروشی از جمله مصادیق فرار مالیاتی محسوب می شود. نظام مالیاتی کشور و به طور اخص، قانون مالیات های مستقیم، تدابیر و سیاست هایی را به منظور جلوگیری از وقوع جرایم مرتبط با فرار مالیاتی اتخاذ نموده اند. بر این اساس، برخی مواد قانونی همچون ماده 169 قانون مالیات های مستقیم، ابزارهای بازدارنده جهت جلوگیری از وقوع تخلفاتی چون فروش فاکتورهای صوری به شمار می روند.
  صاحبان مشاغل موظفند دفاتر و یا اسناد و مدارک حسب مورد را که با رعایت اصول و ضوابط مربوط از جمله اصول و ضوابط مربوط به تنظیم دفاتر تجاری موضوع قانون تجارت در خصوص تجار تنظیم می گردد برای تشخیص درآمد مشمول مالیات، نگهداری و اظهارنامه مالیاتی خود را براساس آنها تنظیم کنند. اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع قانون مالیات های مستقیم که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت‌نام در نظام مالیاتی می‌شوند، مکلفند برای انجام معاملات خود صورتحساب صادر و شماره اقتصادی خود و طرف معامله را در صورتحساب‌ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه خود را به سازمان مذکور ارائه کنند.

  انتها  صفحه 1 از 21    ابتدا